menu

CHRÁMY NA BALI

Na ostrově Bali najdete spoustu překrásných chrámů, které na Vás dýchnou svojí historií a mystikou. Být na Bali a nenavštívit zdejší chrámy, to by byl doslova hřích a tak Vám zde přinášíme na této stránce informace o těch nejkrásnějších a nejzajímavějších, které rozhodně stojí za Vaši návštěvu. V Balijštině znamená chrám „pura“ a tak téměř v každém názvu chrámu najdete toto slovo.

 

BESAKIH

Besakih je největším, nejznámějším a nejvýznamnějším klášterem na Bali. Leží ve východní části ostrova a postavený na svahu nejvyšší balijské hory Gunung Agung a skládá se z 22 menších chrámů, z nichž každý má vlastní jméno. Chrámy jsou rozmístěné v tropické džungli v délce téměř tří kilometrů. Největším chrámem Besakihu a zároveň celého Bali je chrám Pura Penataran Agung. Pokud jste se nepřišli pomodlit a přinést bohům oběti, nesmíte do žádného z chrámů vstoupit. Toto lze obejít využitím služeb některého z místních „průvodců“, kterých se tu vyskytuje vždy dost. Zcela určitě vás několik z nich osloví a budou vám nabízet své služby.

Bali chram Besakih

 

GOA GAJAH

Goa Gajah je sloní jeskyně, která vznikla údajně v jedenáctém století jako poustevna pro hinduistické mnichy. Dnes je z ní hojně navštěvované turistické místo, které se nachází cca 6 km na jihovýchod od kulturního střediska Ubud. Jedná se o areál, kde se nachází několik malých chrámů a bazén se sochami, kde se koupávali poutníci, aby se očistili před vstupem na posvátné místo. Sloní jeskyně, která má velmi majestátní vchod, vypadá, jako by se vcházelo přímo slonovi do chřtánu.

Bali Goa Gajah

 

GUNUNG KAWI

Gunung Kawi jsou skalní hrobky králů z jedenáctého století, které leží v nádherném údolí posvátné řeky Pakrisan. Do údolí se sestupuje po strmých schodech mezi rýžovými poli. Gunung Kawi se nachází na okraji města Tampak Siring, asi 15 kilometrů na sever od Ubudu.

Bali Gunung Kawi

 

MEDUWE KARANG

Chrám Meduwe Karang je nejkrásnějším na severu Bali a leží přibližně 12 kilometrů na východ od města Singaraja. Zajímavé na tomto chrámu je, že je plný reliéfů, které velmi realisticky zobrazují výjevy z lidského života. Reliéfům nechybí vtip, zobrazeni tu jsou prostí lidé, nikoliv náboženské výjevy.

Bali Meduwe Karang

 

PEJENG

Vesnička Pejeng leží asi čtyři kilometry východně od kulturního střediska Ubud a nachází se zde hned tři významné svatyně.

 

Chrám Pura Penataran Saraswati

Chrám Pura Penataran Saraswati je pro Balijce obzvlášť posvátným chrámem, protože je v něm uložen Pejenský měsíc. Tímto měsícem je velký bronzový gong pocházející údajně z doby bronzové. Podle pověstí spadl gong na zem z nebe, kde sloužil jako kolo od vozu, který po obloze dopravoval měsíc.

Bali Taman Saraswati

 

Chrám Pura Pusering Jagat

Chrám Pura Pusering Jagat skrývá metr vysokou nádobu na uchovávání svaté vody, která je vyzdobená četnými reliéfy vyprávějícími příběh, jak se bohové snaží získat z oceánu elixír nesmrtelnosti.

 

Chrám Pura Kebo Edan

Chrám Pura Kebo Edan je významný především obrovskou sochou muže, který má údajně šest penisů, viditelný je jen jeden, nadměrně dlouhý. Socha je velkou místní atrakcí.

V obci stojí ještě archeologické muzeum vystavující archeologické a historické předměty z Pejengu a okolí.

 

PUNCAK PENULISAN

Chrám Puncak Penulisan je nejvýše položeným chrámem na Bali a zároveň patří k nejstarším chrámům na ostrově. Je vybudován na svazích hory Gunung Penulisan a k nejvyšší svatyni se stoupá po 333 schodech. Chrám leží na severu ostrova asi 10 kilometrů na sever od jezera Batur.

 

ULUN DANU BATUR

Tento klášter Ulun Danu Batur je druhým největším na ostrově Bali, nachází se v severovýchodní části ostrova a je turisty hojně navštěvovaný. Chrám leží nad jezerem Batur a jsou z něho nádherné výhledy na jezero a panorama stejnojmenné sopky Batur.

Bali Barur

 

ULUWATU

Tento chrám leží na samém jihu Bali na poloostrově Bukit, asi 20 kilometrů na jih od Kuty. Tento chrám je jedním z nejvýznamnějších na ostrově a stojí na vysokém skalním útesu nad mořem. Jako stavba není tento chrám nijak velkolepý, ale je místem úžasných výhledů na jih ostrova a na rozbouřené moře. Turisté si oblíbili pozorování západu slunce z tohoto místa. Po západu slunce následuje taneční představení přímo u chrámu – tanec kečak a ohňový tanec, kdy tanečník běhá naboso po rozžhaveném uhlí. Oba tance stojí určitě za zhlédnutí.


Bali Uluwatu

 

TANAH LOT

Chrám Tanah Lot stojí na pobřeží moře, asi 30 kilometrů na severozápad od Denpasaru a tyčí se na útesu v moři, odkud lze pozorovat nádherný západ slunce. Z pobřeží nabízí chrám překrásnou siluetu s okolním mořem a vlnami, narážejícími na skaliska kolem chrámu. V jeskyních kolem chrámu žijí koráloví hadi, kteří podle pověsti toto posvátné místo chrání.


Bali Tanah Lot

 

TIRTA EMPUL

V Tirtě Empul jsou nejposvátnější prameny na celém ostrově. Podnikají sem pouti Balijci z celého ostrova, aby se zde očistili. Je tu svatyně, v níž pramení posvátné vody, které pak vytékají do bazénů před svatyní, v nichž se věřící koupou. Bazény jsou zdobeny sochami. Tirta Empul leží asi 4 kilometry na východ od městečka Tampak Siring, tj. asi 20 kilometrů na sever od Ubudu.

Bali Tirta Empul

 

TIRTA GANGGA

Tirta Gangga ( v překladu pramen Gangy) jsou nádherné vodní zahrady vybudované v padesátých letech 20. Století posledním vládcem Karangasemem, který měl rád vodní prvky ve svých obydlích. Areál je jedním z mála v Indonésii, který je stále udržován. Nachází se na východě Bali,cca 5 kilometrů na sever od města Amlapura.

Na rozlehlém terasovitém pozemku je vybudováno několik umělecky stylizovaných bazénů a kanálů zdobených sochami v hinduistickém stylu. Také se zde nachází dvě jezírka, ve kterých je možné si zaplavat, voda je ovšem velmi studená. Zahrada jako celek je snad nejhezčím, nejpůsobivějším a nejudržovanějším architektonickým celkem v Indonésii. Kolem zahrady je mnoho kaváren a restaurací, z nichž některé nabízí výhled na zahradu z výšky. Na opačnou stranu od silnice, než je zahrada, jsou rozlehlá rýžová pole, kam si můžete vyrazit na příjemnou procházku.

Bali Tirta Gangga

 

YEH PULU

Skalní reliéfy Yeh Pulu se nacházejí jen kilometr od Sloní jeskyně, je ovšem obtížnější se do nich dostat, neboť leží mimo hlavní silnici. Trasa pro auta je špatně značená, nejlepší je cesta pěšky rýžovými poli z Goa Gajah, alek tomu budete potřebovat průvodce. Jsou zde dvacet pět metrů dlouhé reliéfy, které znázorňují příběh, který se dodnes nepodařilo rozluštit.

 

Bali Yeh Pulu